Jak začít malovat na plátno?

Máte rádi umění a obdivujete obrazy v galeriích? Láká Vás představa malování na plátno, vždycky jste to chtěli zkusit, ale nevíte jak a s čím začít? Nebo máte z malování obavy? Tak je tento článek přesně pro Vás.

Pocity na začátku, které nás brzdí

Obavy a strach. Začátky mohou být těžké. Znám to i já z vlastní zkušenosti, viz článek Moje začátky v malování. Bojíme se začít, z důvodů, že nebudeme vědět co malovat, jakou technikou začít, že obraz bude vypadat jinak, než je v našich představách a že nebude dost dobrý. Také se bojíme kritiky, že se někomu nebudou líbit, že je nám někdo pohaní, nebo že se nebudou prodávat. Pamatujte, že každému se člověk nezavděčí, jen blázen se o to pokouší.

Tyto pocity má na začátku většina lidí. V mnoha případech je to tak moc brzdí, že právě z tohoto strachu vůbec nezačnou. A to je velká škoda. Než si dokonale osvojíme určitou techniku, může to nějaký čas trvat. V malování je ale skvělé, že na předchozích obrazech, které jste vytvořili, uvidíte, jak rychle se zlepšujete. Dokončíte první obrazy a budou Vám připadat dokonalé. Pak se na ně za nějaký čas podíváte a uvidíte spoustu věcí, které by se daly vylepšit. To je ten pokrok, ta cesta za to stojí.

Prokrastinace. Dalším problémem je prokrastinace. Známe to snad všichni. Začátek odložíme se slovy, dnes se mi nechce, zítra je taky den. Jenže zítra se nám do toho taky nebude chtít, a tak budeme začínat týden, měsíc, rok? Vzít do ruky štětec a začít, může být ze začátku velmi náročné. Musíme se do toho doslova dokopat.

Mně osobně pomáhá, když udělám všechny věci, které musím ten den udělat a pak mě už nebudou pronásledovat myšlenky typu „musíš ještě dodělat tohle“. Pak mohu s klidnou hlavou začít. Také mně osobně pomáhá napsat si to do diáře a vyhradit na malování klidně celý večer.

Malířské potřeby

Plátno. Malířské plátno můžeme pořídit již „hotové“ na rámu (pro začátečníky je nejjednodušší varianta) nebo v rolích, s tím, že si plátno sami natáhneme na dřevěné lišty. Plátna jsou k sehnání našepsované nebo bez šepsu. Šepsování znamená ošetření plátna, provádí se v několika vrstvách a vznikne tak ochranný film plátna. Plátno má pak rovnoměrný nátěr, barva se nepropijí na druhou stranu plátna a nejsou vidět malé průhledné dírky, které mohou být viditelné po nanesení barvy.

Je mnoho druhů pláten. Nejčastější jsou lněná a bavlněná. Také se vyrábějí z polyesteru, konopí a jiných materiálů.

Barvy. Dále je důležité, ujasnit si, čím chceme malovat. Druhů barev je hned několik. Na plátno se ale nejlépe maluje akrylovými nebo olejovými barvami. Já nejraději maluji akrylem. Akryl rychle schne, což se o olejových barvách říct nedá. Akrylových barev je hned několik typů. Z vlastní zkušenosti musím říct, že najít kvalitní akrylovou barvu, je pěkný oříšek. V tom se ale budu zabývat v následujících článcích. Olejovky jsou tužší a bývají o dost dražší, protože jsou kvalitnější a na plátně vydrží časově déle než akryl.

Vlastní zkušenost s olejovými barvami

Vždycky jsem chtěla vyzkoušet olejové barvy. Jednoho dne jsem si je tedy zakoupila a rozhodla se je zkusit. Byla jsem úplný laik a o olejovkách nic nevěděla. Nikdo mi neřekl, jakou konzistenci olejová barva má a jak funguje. Až potom, co jsem namalovala část obrazu, jsem zjistila, že olejovka vůbec neschne. Až pak jsem si o nich něco přečetla. Zjistila jsem, že olejové barvy mohou schnout dny až měsíce, záleží na samotné barvě a na tom, od jakého jsou výrobce (ty moje uschly až po týdnu). Existují však urychlovače schnutí, takže nemějte obavy. Také se s nimi jinak pracuje než s akrylem. Akryl je proto pro začátky nejlepší volbou.

Štětce. Jedna z nejdůležitějších věcí, protože když vlastníte kvalitní štětec, jde malování samo. Štětců je opravdu mnoho druhů a typů. Jsou buď přírodní nebo syntetické. Přírodní jsou o dost kvalitnější a dražší. Vyplatí se ovšem investovat do jednoho kvalitního štětce, se kterým se Vám bude dobře malovat a chvilku vydrží. Syntetické jsou méně kvalitní a malování s nimi je někdy obtížné.

Než jsem našla kvalitní štětec, nějakou dobu mi to trvalo. Kupovala jsem přírodní v sadách, protože se to zdálo být cenově výhodnější. Jeden štětec mě tak vyšel na pár korun. Malování s nimi však nebyla taková paráda. Ze štětců vypadávaly štětiny i v enormním množství. Ty zůstávaly na obrazech a řeknu Vám, nevypadalo to moc hezky. Proto jsem začala kupovat štětce po jednom a od kvalitních značek. Cena jednoho kvalitního štětce byla i více, než jedna sada štětců nebo samotného velkého plátna. Štětce ale byly kvalitní, štětiny z nich nevypadávaly a požitek z malby byl úplně jiný. Malování s nimi byla radost.

Špachtle a houbičky. Se špachtlemi se dá vykouzlit úplně cokoliv. Také existuje mnoho druhů (kované, kovové, plastové), tvarů a mnoho technik použití. Dá se s nimi míchat i nanášet barva a tvořit různé podklady a obrazce. Houbičky jsou také skvělá pomůcka, pomocí které můžeme vytvořit povrch malby nebo doladit detaily.


Paleta. Důležitá věc, když chcete míchat a objevovat nové barvy. Plastové palety stojí pár korun. Pro začátek ale také můžete použít dřevěnou desku, na které můžete barvy míchat.

Malířský stojan. Při malbě na plátno se používají malířské stojany na podepření plátna. Plátno máte před sebou, nemusíte na něj tlačit a plátno se tím pak nevytahuje.

Ze své zkušenosti však vím, že to není nutností. Maluji už několikátým rokem a stojan jsem si stále nepořídila, protože ho nepotřebuji. Malé obrazy na stole podepřu malým předmětem a velké obrazy si dám jednoduše na židli. Využívám mnoho technik, takže i některé barvy hodně ředím. Kdybych plátno dala na stojan, barva by začala stékat. Vystačím si proto i bez stojanu. Je to však individuální. Třeba zrovna Vám bude stojan vyhovovat.

Také je důležitý sklon světla. Je potřeba si obraz nastavit tak, aby se v něm světlo neodráželo.

Pokud právě i vy teď stojíte na začátku, nebojte se toho. Bude to stát za to!

Jestli se Vám článek líbil, můžete dát like, okomentovat ho nebo sdílet. Za každé ohlasy budu moc ráda 🙂

Jana Novotná
Mojí vášní je umění a malování abstraktních obrazů, a tak pomáhám lidem rozvíjet jejich uměleckou duši a kreativitu." Můj příběh najdete tady>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.