Jste pozvaní na vernisáž a nevíte, jak se obléci, jaké dodržovat pravidla etikety nebo čím obdarovat umělce? Pojďme se na to podívat krok po kroku.
Vernisáž je pro umělce velmi významnou událostí. Většinou se pořádá před tím, než začne samotná výstava, je to tedy slavnostní zahájení výstavy. Není vždy pravidlem, aby byla vernisáž na začátku výstavy. Může být také v průběhu nebo na konci, to můžeme nazvat jako setkání s autorem děl.
Vernisáž je pro umělce slavnostní chvíle, kdy se oslavuje jeho práce. Začíná krátkým projevem organizátora výstavy, umělcem děl a odborníka. Umělec seznamuje publikum se svými obrazy a vysvětluje jim jejich smysl i poslání celé výstavy. Také je možnost přípitku a rautu. Zpestřením vernisáže může být doprovodný program, jako například živá hudba, zpěv, divadlo nebo recitace.
Konají se u výstav, nových expozic, děl nebo také při otevření nové budovy. Může probíhat přes den i večer a jsou buď soukromé nebo veřejné.
Když obdržíte pozvánku, je důležité si jí pořádně přečíst, abyste se dozvěděli, zda bude akce formální nebo neformální. Bývá tam uvedeno, kde, kdy a v kolik hodin se bude vernisáž odehrávat. Je důležité přijít přesně, protože některé začínají v přesně daný čas, který je uveden na pozvánce. Pak je nevhodné přicházet na vernisáž v průběhu proslovu.
R.S.V.P. (repondez s´il vous plait). Odpovězte a potvrďte svou účast nebo se omluvte.
Regrets only. Když budete omlouvat svojí neúčast, použijte uvedené telefonní číslo.
RLO. Račte laskavě odpovědět.
o.m. (pour memoire). Pro připomínku (tato pozvánka je hostitelem poslaná jako druhá v pořadí, kterou chceme hosta na akci opět upozornit. Je projevem velké úcty vůči zvanému. Hostiteli velmi záleží na tom, aby se host zúčastnil).
s.t. (sine tempore). Přijďte přesně na čas.
c.t. (cum tempore). Vyznačený čas je pouze orientační.
Dress code. Jak máme přijít na vernisáž oblečeni.
Je to velmi individuální, může být formální i méně formální, záleží na typu vernisáže a čeho se bude výstava týkat. Je důležité se držet dress codu, pokud bude uveden na pozvánce. Pokud bude vernisáž formální, je vhodné přijít ve společenském oblečení, např. dámy v šatech, elegantním kostýmku, saku, halence nebo košili, můžeme volit lodičky nebo baleríny. Muži mohou zvolit sako, košili nebo oblek. Když je vernisáž neformální, můžeme volit normální každodenní oblečení. Když nebude uveden dress code, oblečení přizpůsobíme tematice výstavy. Když bude výstava veselá a plná barev, zvolíme barevné oblečení, když bude spíše ponurá, zvolíme barvy, které nebudou křiklavé, ale splynou s prostředím.
Dress code. jak už jsem zmínila, je uvedený na pozvánce. A určuje, jaké oblečení máme zvolit.
White tie. Společenská událost na nejvyšší možné úrovni. Jde o vysoce formální a elegantní styl. Ženy zvolí dlouhou večerní róbu, dlouhé rukavičky, lodičky a vlasy vyčesané nahoru. Muži zvolí smoking nebo frak.
Black tie. Události, které se konají po 18. hodině, např. svatby, speciální události a různé druhy ocenění. Ženy zvolí dlouhé večerní šaty, tmavé či neutrální barvy (mohou být i odvážnější) a lodičky na vysokém podpatku. Muži zvolí smoking.
Semi formal. Událost je méně formální než Black tie. Zvolíme pouzdrové šaty, kostýmek, krátké černé šaty a výrazné doplňky.
Cocktail attire. Firemní akce a večírky všeho druhu. Můžeme volit oblečení dle svého vkusu. Zvolíme k
oktejlové šaty, overaly, lodičky nebo sandály.
Formal dress. Běžné společenské události. Ženy zvolí společenské šaty nebo kostým. Muži zvolí černý nebo tmavý oblek a kravatu.
Smart casual. Oblečení nesmí být formální ani příliš ležérní.
Od pozvaných se očekává, že umělci poblahopřejí a obdarují ho drobným darem, květinou nebo lahví dobrého alkoholu, zvláště když se jedná o umělcovi nejbližší osoby.
Fotografie z vernisáže: Zdeněk Kolín
Pokud se Vám článek líbil a byl Vám přínosem, za každý komentář a sdílení budu moc ráda 🙂
Thanks!